Kritika: Better Man - Robbie Williams (Better Man)
A majmon túl.
A Better Man: Robbie Williams tulajdonképpen ugyanazt a sémát követi, mint az elmúlt évek zenés életrajzi filmjei. Betekintést nyerhetünk Williams hányatott sorsú gyerekkorába, majd abba, ahogy a Take That fiúegyüttesben bontogatja szárnyait, később pedig ahogy elkezdi a szólókarrierjét, amelynek csúcspontja a Knebworthben rendezett három estés koncertje, melyre egyébként 375 ezer ember látogatott ki, ráadásul ezzel a koncerttel Williams tartja az egy nap alatt eladott legtöbb koncertjegy Guinness-rekordját.
A Better Man cselekménye hasonló koncepció szerint épül fel, mint a Rocketman, a Bohém rapszódia vagy épp a Back to Black. Egy valami különíti el az előbb felsoroltaktól, az pedig a főszereplő megjelenítése. Ahogyan azt már az előzetesekből is tudni lehetett, Robbie Williams CGI majomként elevenedik meg a cselekmény során. A majom koncepció pedig onnan jött, hogy Williams Michael Gracey rendezőnek elárulta, hogy amikor fellép, gyakran majomnak érzi magát. A nyitójelenetben is egy hasonló önreflexív magyarázatot kapunk. A Better Man abszurd zsenialitása e koncepció köré épül fel. A Weta FX munkatársai, ahogy az új A majmok bolygója filmeknél, itt is kimaxolták a CGI adta lehetőségeket. A filmben megelevenedett majomnak részletgazdag mimikát kölcsönöztek, aminek köszönhetően a drámai jelenetek is remekül működtek. Egy pillanatig sem éreztem, hogy emiatt el lett volna majmolva a cselekmény. A film pont ezért működik olyan jól, hiszen egy az egyben Williams-film. A Better Man-re ugyanazokat a jelzőket lehetne ráaggatni, mint magára az énekesre. Éppen ezért a film pont akkor működik igazán, amikor nem a műfaj adta közhelyeknek akar megágyazni, hanem amikor képes elrugaszkodni a már ismert elemektől. A Better Man vizualitásában olyan, mint egy pszichedelikus utazás, már-már addiktívvá teszi a nézőt.
Nyilván a film célközönsége elsősorban az énekes rajongói bázisa, másodsorban pedig azok, akik szeretik az életrajzi filmeket és túl tudják tenni magukat a majom koncepción. Viszont, mint a legtöbb zenés életrajzi film, a Better Man is csak felületesen mutatja be a főszereplő karrierjét és kapcsolatait. A Better Man erős látvánnyal és zenés elemekkel operáló film, középpontjában egy olyan figurával, aki csupán az édesapja elismerését kereste.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.